biz kimiz?

Firmamız 2003 yılında Ofislere gıda, temizlik ve kırtasiye ürünleri pazarlamak amacı ile faaliyete girmiştir. Son yıllardaki zor piyasa koşullarına rağmen hızlı bir büyüme trendine giren işletmemiz, sektörün lider markaları ile çalışarak, her geçen gün ürün portföyünü genişleterek daha güçlü bir yapıya sahip olmuştur.

neden biz?

Hepimiz gün içerisinde yeri geliyor müşteri konumunda, yeri geliyor satıcı konumunda oluyoruz. İhtiyacımız olan ürün ya da hizmeti satın alıyor, ihtiyacı olanlara da satıyoruz. Bu sebeptendir ki yerine göre alıcı ve ya satıcı olabiliyoruz. Her iki durumda da rahatsız edici olaylar ile karşılaşabiliyoruz. Satıcının yaklaşımı ve işini doğru yapması sebebi ile ürün üzerinde kararsızlığımız olsa bile çoğu zaman almamıza sebep olmuştur. İşini doğru yapan, ilgili, sattığı ürünün arkasında duran insanlara o kadar açız ki... İşin özü Müşteri’nin memnun ayrılmasıdır. Lakin öyle bir dönem ki, birçoğumuzun işine, çevresine, insan ilişkilerine önem vermediği, maddenin ön planda tutulduğu bu durum artık hepimizi yormaya başladı. İşini doğru yapana FARKLI demeye başladık.

Çocukluğumda ailemle pazara giderken dahi pazarcının davranışlarını, tutumunu, mahallede ki esnafın tutumunu vs. hep gözlemledim, doğru ve yanlışı o zaman kafamda tasarlamış olmalıyım ki karşılıklı diyaloglarda kendimi hep karşı tarafın yerine koydum. Ben karşı tarafta olsaydım karşımdakinden nasıl bir hizmet beklerdim diye düşünerek hareket ettim. Ticaret hayatına atıldığımda önceliklerim vardı. Kendime yapılmasını istemediğim hiçbir şeyi yanımda benimle yola devam eden takım arkadaşlarım da dâhil olmak üzere, mal temin ettiğimiz tedarikçilerimizden, hizmet aldığımız noktalara, müşterilerimize, kısacası çevremizdeki hiç kimseye yapmamaktı. Beni ne mutlu ederse karşımdaki değerli insana daha fazlasını yapmak, birçok insana göre yorucu tabir edilse de bana mutluluk verdi. Bizimle yola başlayıp halen yola bizimle devam eden çalışma arkadaşlarıma da hep bunu aşıladım. Bizden ürün alan, hizmet alan tüm müşterilerimiz yaptığı alışverişten mutlu olmalı, keyif almalı ve günün birinde bizden hizmet almasa dahi hep iyi bahsedebilmeliydi. Onlarda benim bu niyetimi görmüş olacaklar ki beni bugüne kadar mahcup etmediler. Bu vesile ile de kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Şu dakikaya kadar BEN olarak anlattığım yazıma bundan sonra şirketimizin 12 yıl boyunca yaptıklarını anlatacağım için BİZ olarak devam etmek istiyorum. Çünkü 12 yılda şirketimizin Güvenilir olarak anılmasında tüm çalışma arkadaşlarımın çok büyük payı var... Bu payı pekiştirmek için küçük bir anımızı paylaşmak istiyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam sene ya 2004 ya da 2005 kışı o kadar kar yağmış ki İstanbul’a… Yollar kapalı. Bir gün öncesinden müşterimize ürünlerini sabah teslim edeceğimize dair söz verdik.(şimdi firmamızın adını yazmayalım ama ilgili Beyefendi okuyunca tebessüm edecektir) Birçok şirket kapalı, firmalar çalışmıyor fakat biz söz verdik ya öyle ya böyle bu ürünler teslim edilecek. Müşterimizi arayarak kar yağdı yollar kapalı demek bile bize göre çok yanlış bir şey ki müşterimizi aramaktansa kapalı yolları aşıp gitmek bize daha kolay geldi. İbrahim arkadaşımız kar küremek için küreğini de alarak yola çıktı. Ana yollar açık fakat ara yollar kapalı, İstanbullu müşterilerimiz hatırlayacaklardır o kış yokuşlardan aşağı inmek bile bildiğiniz risk. Zar zor maslağa kadar gelen arkadaşımız Maslak’da bulunan plazanın mal kabul tarafına giden yolunda kardan kapandığını görünce başlamış temizlemeye. Kardan dolayı tatil edilen firmadaki yetkili şirketten çıkarken yolu kardan temizleyen arkadaşın bizim arkadaş olduğunu görünce şaşırmış ve “ne yapıyorsun sen” diye sorunca; “Size söz verdik bir şekilde bunları size teslim etmem gerekiyor” cevabını almış. Firmamızı arayıp; “ben siparişlerim kesin gelmez gözüyle bakarken sizin arkadaşın yolu temizlemesi gerçekten doğru bir firma ile çalıştığımın kanıtıdır” diyerek bizlere teşekkür etmişti. Halen bizimle her sohbet esnasında o günü hiç unutmadığını dile getirir.

Bizce ücretini ödeyerek satın aldığınız hizmet veya ürünün karşılığını eğer ‘S-N Gıda’dan alıyorsanız ödediğiniz ücretten daha fazlası olmalı. Her zaman evimizde gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz ürünleri müşterilerimize sunduk, hiçbir zaman içimize sinmeyen ürünü müşterimiz talep etmiş olsa da satmadık. Arkasında duramayacağımız ürünü müşterilerimize göndermedik. Satın alma departmanın da görevli müşterilerimize mahcup olmamaya ve onları sorumlu oldukları üst yönetime mahcup etmemeye özen gösterdik. Belki bu nedenledir ki; müşterilerimizin %85’i referansla bizimle çalışmak istediklerini talep etmişlerdir. Biz de seve seve hizmet verdik. 12 yıl boyunca ara vermeden hizmet verdiğimiz müşterilerimiz mevcut ve müşterilerimizle ticaretimiz hep uzun soluklu olmuştur. Bu güne kadar sizden aldığımız hizmetten hiç memnun kalmadık diye bizimle yollarını ayıran bir müşterimiz olmadı. Bizce ticarette en güzel kazanç bu; Her iki tarafında yüzünün gülmesi. Bizim yüzümüzü güldüren en güzel duygu da müşterimizin bize duyduğu GÜVEN olmuştur.

Bütün bu çalışma süremizce Sosyal Sorumluluklarımızı unutmadık. Her yıl yüzlerce ağaç diktik, geri dönüşüme çok önem verdik, destekledik. Şirketimizde tüketilen cam, kâğıt ve plastik ambalajları ayrı ayrı kutularda muhafaza ederek ülkemize katkı sağlayacağını düşündüğümüz Geri dönüşüm ile ilgili departmanlara verdik. DOĞAYA ve CANLIYA gerek özeni gösterdik, insanoğlu olarak ne kadar az zarar verebileceğimiz üzerine araştırdık, çalıştık ve ekibimizi bilgilendirdik.

Birlikteliğimizin daim olması temennisi ile S-N Gıda’nın başarı öyküsünde adı geçen, katkısı olan öncelikle tüm müşterilerimize, tedarikçilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz...

Serap Başboğa